3D biomechaniniai tyrimai bėgimo technikos analizei bei traumų prevencijai jau Lietuvoje

Paplitusi nuomonė, kad bet koks judėjimas ar sportinė veikla teigiamai veikia žmogaus organizmą ir stiprina sveikatą. Sunku būtų nesutikti su tuo. Tačiau dažnu atveju, bet kokiai fizinei veiklai – būtinas tinkamas pasiruošimas.

Specialistų duomenimis su diskomfortu bėgimo metu, kurio priežasčių nepavyksta išsiaiškinti patiems, susiduria maždaug 80 proc. bėgikų – tiek mėgėjų, tiek profesionalų. Štai kad ir pavyzdys – dažnai biuro darbuotojai praleidžia daug laiko sėdimame darbe, o paskui staiga išbėga į maratoną. Tai žinoma – didelė klaida, nes kūnas nėra paruoštas.

Pasaulinė tendencija – trys ketvirtadaliai gyventojų turi per mažą fizinį aktyvumą arba gerai yra išvystę tik tam tikras raumenų grupes. Todėl labai svarbu ne tik suaugusiems, bet ir vaikams sportą derinti su individualiais sveikatos stiprinimo pratimais.

Lietuvoje jau atsirado galimybė nepilnamečių ir suaugusiųjų judėjimo problemų sprendimui pasitelkti 3D biomechaninius tyrimus, kurie užtikrina, kad per trumpiausiai įmanomą laiką, eliminuojant žmogiškąsias klaidas, gaunama informacija, reikalinga tiksliai diagnozei nustatyti.

Įprastai bėgimo analizė apima tam tikrus aspektus: batų ir pėdų sąveiką, bėgimo technikos gerinimą, nustatoma, ar tinkamas stilius, kokios ir kur perkrovos, taip pat problemos identifikuojamos ir pačio bėgimo metu.  Šiems klausimams išspręsti naudojamos skirtingos testavimo sistemos, tačiau 3D judesio vertinimas yra naujovė, kuri ateityje turėtų suteikti daug įdomios informacijos apie minėtus aspektus. Tai svarbu norint pradėti bėgti teisingai bei tobulinti savo bėgimo techniką ir siekti užsibrėžtų rezultatų.

3D biomechaniniai tyrimai  kineziterapeutams ir kitiems medikams ženkliai palengvina darbą, nes pateikia išsamią informaciją, kuri itin vertinga progreso sekimui. Ataskaita galima ir video formatu, pagal kurią net ir treneriai gali stebėti žmogaus organizmo būklės tendencijas.

„Dažniausiai dėl tyrimo kreipiasi pacientai, kuriems yra sudėtinga diagnozuoti sveikatos sutrikimus, neatliekat judesio vertinimo. Taip pat tie, kas patiria judamojo aparato skausmus, negalavimus ir neranda priežasties. Šis testavimas labai naudingas profesionaliame sporte, padeda pažinti savo kūną, silpnas ir tobulintinas jo vietas, išvengti traumų ar pagerinti sportinius pasiekimus. Pagrindinis šio tyrimo išskirtinumas iš kitų – jis leidžia vertinti žmogų, kai jis juda. Ne paslaptis, jog skausmai ir negalavimai taip pat pasireiškia daugiau ne ramybės būsenoje, o judesyje. Dėl to ir turime atvejų, kai gydytojai neranda negalavimo priežasties, o ištyrus biomechaniškai problemos tampa akivaizdžios”, – dėsto KTU Mechatronikos instituto Biomechatronikos laboratorijos vadovas Aurelijus Domeika.

Kitas momentas – jei skauda kojas, galūnes, problema gali būti ne jose, o viršutinėje kūno dalyje. Žmogus vientisas organizmas, todėl reikia žiūrėti kompleksiškai. Tyrimas nuskaito visą kūną, tiksliai nustato kiekvieną žmogaus segmentą ir jo būklę, simetriškumą, suteikia vertingos informacijos“, – pasakoja A. Domeika.