„Perlas laiko vedliai“: su kuo šiais metais bėgsite maratoną?

Šiais metais „Danske Bank Vilniaus maratone“ 42 km trasoje pirmą kartą bėgs „Perlas laiko vedliai“ iš Latvijos „Noskrien“ bėgimo klubo. Tai bėgikai, kurie bėgs tokiu greičiu, kad finišo liniją pasiektų numatytu laiku – per 3.00, 3.15, 3.30, 3.45, 4.00, 4.30, 5.00 val. Viena iš vedlių, Ilona Fridmane, pasakoja, kad vedliai ne tik nustatytu laiku padeda bėgikams pasiekti finišą, bet stengiasi juos motyvuoti sunkiausiomis akimirkomis, įkvėpti pasitikėjimo, pralinksminti.

Laiko vedliai užtikrina vienodą bėgimo tempą trasoje. Ar vedlių treniruočių rutina skiriasi nuo kitų bėgikų?

Laiko vedliai ne tik palaiko vienodą bėgimo tempą tam tikroje distancijoje, jie taip pat stengiasi motyvuoti kitus bėgikus, palaikyti gerą nuotaiką. Kasdien treniruojamės kaip ir kiti bėgikai, o specifinė vedlių patirtis įgyjama renginių metu. Vienintelis skirtumas yra tas, kad vedlys, užtikrinantis tokį tempą, kurio laikantis maratonas įveikiamas per, tarkime 4 val., iš tikro maratoną gali nubėgti 20-40 min. greičiau. Vedlys yra patyręs maratono bėgikas, kuris gali būti tikras, kad distanciją įveiks per numatytą laiką.

Vedliai pažįsta visą distanciją ir kontroliuoja bėgimo laiką. Jie turi bėgimo laikrodžius, kuriuose stebi tam tikrus duomenis. Laiko vedliai visada žinos, kur yra artimiausias vandens punktas, jie taip pat stebi bėgikų emocijas ir prireikus pasiūlo pagalbą, stengiasi motyvuoti tuos, kurie lėtina bėgimo tempą.

„Noskrien“ bėgimo klube – įvairiausių profesijų atstovai. Tereikia išsirinkti, su kuo norėtum nubėgti maratoną.

Taip, mūsų klubo bėgikai atstovauja įvairiausioms profesijoms. Čia yra gydytojų, ūkininkų, teisininkų, rinkodaros ekspertų, bankininkų, žurnalistų, muzikantų, IT specialistų ir daug kitų.

Ar tai pirmasis jūsų maratonas Vilniuje?

Su „Noskrien“ bėgimo klubu esame bėgę didžiausiuose maratonuose visuose  žemynuose. Tačiau kaip vedlių komanda Vilniuje debiutuosime.

Kodėl verta būti laiko vedliu?

Nes tai yra ypatingas būdas pajusti renginio atmosferą, bėgti maloniu tempu, neišeikvojant visų jėgų. Žinoma – tai didelė atsakomybė, nes turi būti tikras, kad galėsi bėgti distanciją pastoviu tempu ir padėti kitiems pasiekti finišą suplanuotu laiku. Kadangi vedliai yra patyrę maratono ar ultramaratono bėgikai, trasoje jie padeda bėgikams emociškai, kartais net pasakodami įvairias istorijas. Geriausia dovana – tai padėka iš tų, kuriuos atvedei prie finišo.

Kodėl verta priklausyti kokiam nors bėgimo klubui?

Didelė vertybė yra bendruomeniškumo jausmas, be to, čia susirenka žmonės, kurių pomėgiai panašūs. Klubai organizuoja kasdienes treniruotes, pasiruošimą maratonui. Priklausymas klubui puikiai motyvuoja, nes žinai, kad tai, kas tau patinka, darai ne vienas.

 

Per pastaruosius metus bėgimas Lietuvoje tapo itin populiarus. Ar tą patį pastebite ir Latvijoje?

Kiekvieną savaitgalį Latvijoje vyksta renginiai, susiję su bėgimu, kartais per dieną jų būna net keli. Mes bėgame maratonus, pusmaratonius, ultramaratonus, lenktyniaujame stadionuose ir greitkeliuose, naktimis ir žiemą. Taigi, kaip ir Lietuvoje, bėgimas Latvijoje darosi vis populiaresnis.

„Danske Bank Vilniaus maratone“ „Perlas laiko vedlius“ bus galima atpažinti iš specialios aprangos ir balionų.